Co musisz wiedzieć o technologii 5G

Artykuł poradnikowy

Operatorzy sieci bezprzewodowych na całym świecie zaczynają na dużą skalę wdrażać 5G, czyli najnowszą i najbardziej zaawansowaną mobilną technologię szerokopasmową. Podobnie jak ewolucja z 3G do 4G, skok do 5G będzie oznaczał większe prędkości transferu danych, mniejsze opóźnienia i wiele innych korzyści. Będzie to duży impuls dla firm jak i prywatnych użytkowników.

Technologia 5G staje się coraz popularniejsza

Technologia 5G wkradła się w coraz bardziej zagorzałe debaty na temat polityki, zdrowia, bezpieczeństwa narodowego i osobistego. W świadomości wielu osób rzetelne fakty na ten temat często zderzają się z fake newsami, czy nawet teoriami spiskowymi. Dlatego to dobry powód, aby nadrobić zaległości i poznać 5G takim, jakim jest naprawdę i to, co wniesie do naszego życia. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące 5G.

Co to jest 5G i czym różni się od obecnych usług bezprzewodowych?

Wielką zaletą 5G jest szybkość. Imponujące prędkość wymiany danych są osiągane dzięki wykorzystaniu większego fragmentu widma radiowego, którego telefony używają do transmisji sygnałów. Możemy pobrać pełnometrażowy film w około 15 sekund za pomocą technologi 5G, co w porównaniu z sześcioma minutami 4G jest doprawdy imponującym wynikiem.

Nowe urządzenia 5G to nie tylko przepustowość łącza internetowego. Mają również szybszy czas reagowania. Technologia ta skraca do milisekund czas potrzebny na przetwarzanie informacji, co było częstą bolączką sieci bezprzewodowej. Dzięki temu urządzenia takie jak drony i gogle do wirtualnej rzeczywistości będą działać znacznie płynniej.

Czy będę potrzebował nowego telefonu do korzystania z 5G?

Tak. Będziesz musiał kupić nowy telefon z modemem 5G, aby połączyć się z nowymi technologiami sieciowymi. Większość obecnych telefonów obsługujących 5G jest drogich, ale ponieważ technologia ta staje się coraz bardziej powszechna w ciągu najbliższych kilku lat, ceny powinny spaść.

Jak 5G wpłynie na moje życie?

Korzyści będą prawdopodobnie subtelne, ale jednocześnie znaczące. Mniejsze opóźnienia transferu danych mają kluczowe znaczenie dla przyszłych aplikacji mobilnych. Zmniejszone opóźnienie może również poprawić jakość rozgrywki gier sieciowych.

Zmniejszenie opóźnień pomoże także w natychmiastowym połączeniu z urządzeniami podłączonymi do internetu. Światowi technolodzy promują wdrożenie 5G jako kluczowego kroku w kierunku świata autonomicznych pojazdów. Jeśli samochody zostaną wyposażone w technologie 5G, będą mogły skutecznie komunikować się między sobą i reagować na niebezpieczne sytuacje na drodze. Podobnie jak inne przełomowe technologie, 5G będzie skutkowało eksplozją nowych, innowacyjnych start-upów i usług, których nie możemy jeszcze przewidzieć.

Kto stoi za tą technologią?

Wszyscy najważniej operatorzy z całego świata pracują nad jakąś formą wdrożenia 5G. Wśród najważniejszych graczy udoskonalających tą technologie w naszym kraju możemy wymienić wszystkich czołowe marki telekomunikacyjne:

  • T-Mobile
  • Play
  • Orange
  • Plus

Głównym założeniem jest ostateczna powszechność 5G, więc każdy będzie miał do niego dostęp w takiej czy innej formie, bez względu na to, z jakiego operatora korzystasz, lub kto wyprodukował Twój smartfon.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076