Franczyza a firma od „zera”. Co wybrać?

Artykuł poradnikowy

Początkujący przedsiębiorcy stają przed ogromnym wyzwaniem dotyczącym tego, w jakiej formie założyć działalność gospodarczą. W rzeczywistości mają oni do wyboru dwie drogi: albo założyć własną firmę i promować tym samym własną markę albo zdecydować się na franczyzę. Sprawdzamy, które rozwiązanie jest korzystniejsze i dlaczego.

O czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

Założenie działalności gospodarczej to dopiero początek na drodze do sukcesu. Każdy początkujący przedsiębiorca powinien pamiętać przede wszystkim o:

  • specjalizowaniu się w dziedzinie, na którą jest aktualnie zapotrzebowanie na rynku towarów lub usług,
  • zadbaniu o odpowiednią lokalizację – dotyczy to w szczególności punktów usługowych,
  • dobrej reklamie,
  • potrzebie budowania własnej marki tak, aby stała się ona rozpoznawalna.

Wszystkie te obowiązki początkujących właścicieli firm sprawiają, że tak wiele działalności upada w stosunkowo krótkim czasie. Zbagatelizowanie choćby jednego, podstawowego aspektu prowadzenia firmy znacznie zmniejsza szanse na osiągnięcie zadowalających zysków.

Zalety franczyzy

Przedsiębiorcy mogą również rozwijać swój biznes w modelu franczyzowym zamiast zaczynać zupełnie od zera. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskują oni przede wszystkim rozpoznawalną nazwę, co już daje większe szanse na przyciągnięcie klientów. Franczyzodawca pomaga franczyzobiorcy we wszystkich tych sprawach, które są najtrudniejsze i przy których najłatwiej jest popełnić rażące błędy. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednim zlokalizowaniu lokalu, tak aby klienci mogli w łatwy sposób do nas trafić.

Dodatkowo franczyzodawca dba o reklamę nowo powstałej firmy, przynajmniej w pierwszej fazie jej działalności. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ jak mówi powiedzenie „reklama dźwignią handlu”, a w dzisiejszych czasach musi być ona dopasowana do potrzeb konsumentów. Początkujący przedsiębiorca dostaje także coś, o co bardzo trudno przy zakładaniu własnej, niezależnej firmy. Jest to dobre słowo, porada i wsparcie w trudnych sytuacjach. Własna działalność gospodarcza to bowiem nie tylko sukcesy, ale i wyzwania, a czasem także porażki. Decydując się na franczyzę w biznesie nie jesteśmy sami.

Czy franczyza jest dla Ciebie? Wybrać mądrze

Rozpoczynając działalność gospodarczą w modelu franczyzy należy dobrze wybrać franczyzodawcę. Tylko to zapewni nam szanse na rozwój i na odniesienie sukcesu. Dobry franczyzodawca musi oferować wszystko, co zostało wymienione powyżej, a więc pomoc w założeniu działalności, znalezieniu odpowiedniego lokalu czy reklamie przedsiębiorstwa. Franczyzodawca jest dla nas wsparciem, jednak to my ostatecznie podejmujemy decyzje i nadajemy kierunek naszej firmie. To właśnie ogromna zaleta franczyzy – choć działamy pod znanym szyldem, mamy duże możliwości prowadzenia działalności zgodnie z naszym zamysłem i biznesplanem na przyszłość. 

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076