Franczyza – najważniejsze zalety

Artykuł poradnikowy

Jedną z dobrych i coraz bardziej cieszących się popularnością na świecie metod prowadzenia działalności gospodarczej jest franczyza. Dzięki jej wielu zaletom coraz to więcej przedsiębiorców decyduje się na funkcjonowanie swojego biznesu właśnie w tej formie. Wykorzystanie tego systemu może przynieść naszemu zakładowi pracy wiele korzyści, więc z pewnością warto jest zagłębić się w temacie i zainteresować tą metodą.

Na czym polega franczyza?

Mniej więcej polega to na tym, iż między nami, czyli tzw. biorcami pomysłu a franczyzodawcą istnieje rodzaj współpracy określonej umową. Podejmując się franczyzy nasz interes opiera się na jednej gotowej i ustalonej koncepcji biznesu. Dowodem na to, iż sposób ten jest powszechnie znany i wykorzystywany jest istnienie wielu bardzo dobrze znanych niemalże każdemu z nas marek funkcjonujących w ten sposób np. KFC, McDonald’s lub Reserved.

Co należy do najważniejszych zalet franczyzy?

Rozpoznawalność to bardzo itotna kwestia. Warto wiedzieć, że po przystąpieniu do tego systemu nasza firma uzyskuje prawo do używania znaku towarowego. Co za tym idzie to łatwiejszy i szybszy sposób na rozwinięcie biznesu. Powodem tego jest fakt, iż od samego początku prowadzimy interes pod wszystkim już dobrze znaną marką, która uprzednio odniosła sukces co oznacza, że w naszym przypadku sprawy również powinny obrać pomyślny obrót rzeczy.                                                                                                               

Dodatkowo ważne są wsparcie i doradztwo – ze strony franczyzodawców możemy spokojnie liczyć na pomoc w kwestii prowadzenia firmy, ponieważ każda z nich funkcjonuje na takich samych zasadach. Będąc franczyzobiorcą otrzymujemy przeszkolenie oraz wszelkie niezbędne informacje w tym, co jest najistotniejsze; zasady prowadzenia przedsiębiorstwa tzw. know-how, co w tłumaczeniu z języka angielskiego na polski oznacza „wiedzieć-jak”. Jest to „przepis na biznes”, który jesteśmy zobowiązani trzymać w tajemnicy po podpisaniu kontraktu.

Wyróżnia się następujące rodzaje know-how:

 • handlowe – doświadczenie w dziedzinie obrotu towaru lub usług,
 • techniczne – dotyczące zagadnień produkcyjnych,
 • finansowe – określające metody wewnętrznej sprawozdawczości, zasady analiz finansowych, zdolność kredytową lub handlową przedsiębiorstwa,
 • organizacyjną – odnoszące się do wewnętrznej struktury zarządzania, metod organizacji pracy oraz wysokości wynagrodzeń.

Pomoc franczyzodawcy

Pomoc franczyzodawcy obejmuje takie kwestie jak m.in.:

 • ustalenie odpowiedniej lokalizacji zakładu,
 • szkolenia dla franczyzobiorców oraz pracowników naszej firmy,
 • udostępnienie metod związanych z zarządzaniem,
 • stała pomoc w zakresie prowadzenia naszej działalności gospodarczej,
 • doradztwo finansowe oraz prawne,
 • wgląd do bazy danych klientów,
 • przeprowadzanie kampanii reklamowych.

Zmniejszone ryzyko na niepowodzenie

Dzięki tej metodzie z odpowiednim zaangażowaniem na samym starcie nasza firma posiada bardzo duże szanse na klientów już od pierwszego dnia prowadzenia biznesu, zyski i ogólne powodzenie nowego przedsiębiorstwa. Jest to spowodowane tym, że dany pomysł został już sprawdzony i zaaprobowany przez rynek, więc mamy większą pewność, że otwarty przez nas zakład pracy tak samo będzie cieszyć się sukcesem, jak wszystkie inne. Zaplecze, które tworzy nam franczyzodawca w postaci szkoleń, udostępnień metod wpływających na lepszy obrót pracy itp., do minimum zmniejsza ryzyko strat np. finansowych.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076