Główne trudności w prowadzeniu firmy – poradnik dla początkujących

Artykuł poradnikowy

Aktywność zawodowa prowadzona w formie indywidualnej działalności gospodarczej to specyficzne zajęcie. O posiadaniu własnego biznesu marzy wiele osób i są to najczęściej osoby pracujące na etatach. To właśnie takie osoby mają utrwalone liczne mity na temat prowadzenia firmy, która jawi im się jako idealna forma pracy.

Co sprawia, że ludzie chcą otwierać własne firmy?

Jest wiele powodów, które popychają ludzi do pracy na swoim. Są tacy, którzy marzą o tym od dziecka i nie wyobrażają sobie innej pracy niż taka, gdzie sami będą swoimi szefami. Inni są dziećmi przedsiębiorców i od małego przesiąkają wizją bycia biznesmenem albo zwyczajnie takie biznesy przejmują i dziedziczą. Największą jednak grupę otwierających firmy stanowią osoby, które bardzo źle się czują na etatach albo po prostu nie mają innego wyjścia, bo nie mają żadnej pracy.

Co można zyskać pracując „na swoim”?

Do pracy na swoim popycha chęć zarabiania dużych pieniędzy. Z zyskami akurat bywa różnie, w praktyce może okazać się, że zarobki będą niewiele większe niż na etacie. Jednak własna firma posiada szereg zalet, głównie jakościowych. Pracując u siebie możemy liczyć na dużą niezależność. Sami organizujemy sobie czas pracy, ustalamy godziny, czasami możemy wziąć wolne, gdy akurat tego potrzebujemy. Mamy pewien wpływ na wybór osób z którymi współpracujemy a więc na wybór dostawców, biura księgowego czy agencji reklamowej. Sami decydujemy także o tym, co będziemy sprzedawać i w jakiej cenie.

Własny biznes daje duże możliwości samorealizacji. Można wybrać dziedzinę, którą lubimy i podejmować wyzwania, które są dla nas ważne. Prowadząc firmę pracujemy na własną markę i z czasem będziemy mogli od tego odcinać kupony. Firma, która okaże się sukcesem jest więc źródłem prestiżu społecznego.

Trudności w prowadzeniu biznesu

Każdy, kto chociaż przez krótki czas prowadził firmę doskonale wie, że swoboda w biznesie wcale nie jest taka oczywista. Oto główne problemy jakie w swojej pracy napotka przedsiębiorca:

  • Przepracowanie

Niby możemy zarządzać swoim czasem ale w praktyce wielu przedsiębiorców pracuje po kilkanaście godzin dziennie i nie jeździ na urlopy, bo nie ma komu przekazać obowiązków.

  • Niezależność jest pozorna

Choć prowadząc firmę nie mamy nad sobą szefa to jest nim w pewien sposób klient. To jemu musimy się podporządkować, zrobić coś w trybie pilnym a niekiedy też znosić jego humory. Podobnie jest z dostawcami. Teoretycznie, gdy jesteśmy niezadowoleni możemy zrezygnować ze współpracy ale bardzo często nie ma do kogo odejść, bo tak skonstruowany jest rynek.

  • Obciążenie psychiczne

Prowadząc biznes trzeba liczyć się z tym, że mentalnie będziemy w nim przez cały czas. O firmie nieustannie się myśli, czasem wieczorem trzeba odebrać ważny telefon a innym razem przerwać prywatne sprawy w niedzielę na rzecz pracy. Własna firma to ogromny stres i nieustanna konieczność ponoszenia ryzyka.

  • Straty i porażki

Prowadzenie biznesu to też konieczność ponoszenia strat i porażek, które zdarzają się stale. Jest wiele prawdy w stwierdzeniu, że firma to przede wszystkim koszty. Człowiek biznesu musi więc mieć w sobie dużo samozaparcia, by ciągle próbować czegoś nowego i nie zrażać się niepowodzeniami.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076