Historia kawy – zobacz skąd wziął się u nas pyszny czarny napój

Artykuł poradnikowy

16 lutego 2021

Dla niektórych osób kawa jest tylko aromatycznym wywarem, jednak z historycznego punktu widzenia miała ona ogromny wpływ na gospodarkę, przyzwyczajenia i społeczność. Aktualnie jest obecna na całym świecie, więc warto się zastanowić nad tym, skąd tak naprawdę się wzięła? Kim była pierwsza osoba, która stworzyła z twardych nasion aromatyczny wywar? Czy kawa zawsze podbijała ludzkie serca?

Legenda etiopska

Badacze są zdania, że historia kawy może mieć swój początek w starożytnych lasach kawowych w Etiopii. Tamtejsza legenda głosi, że pasterz Kaldi odkrył jej potencjał, gdy jego zwierzęta zjadły kilka tajemniczych nasion, a następnie wykazywały się ogromną ilością energii. Kaldi doniósł o swoich obserwacjach opatowi miejscowego klasztoru, który przygotował sobie napar z owych nasion i stwierdził, że zachował czujność przez długie godziny. Podzielił się swoimi doświadczeniami z innymi mnichami, a wiedza o energetyzujących jagodach zaczęła się rozprzestrzeniać. I tak dotarła na Półwysep Arabski… 

Półwysep Arabski – pierwsze uprawy i kawiarnie

W XV w. kawa była uprawiana w arabskiej dzielnicy Jemenu, a w XVI w. znano ją już w Persji, Egipcie, Syrii i Turcji. Chętnie pito ją nie tylko w domach, ale także w publicznych kawiarniach – zwanych qahveh khaneh, które stanowiły niezwykle ważny punkt dla lokalnej społeczności. Pielgrzymi, którzy odwiedzali święte miasto Mekka każdego roku, przynieśli informacje o kawie do Europy.

Europa – kawa sprzeczna z religią?

Kawa dotarła do Europy dopiero w XVII w.  i od razu stała się popularna na całym kontynencie. Jednak katolicy patrzyli na ten nowy napój z podejrzliwością, nazywając go „gorzkim wynalazkiem szatana”. Kontrowersja była tak wielka, że sam ​​papież Klemens VIII został poproszony o interwencję. Postanowił spróbować kawy, po czym stwierdził, że napój jest satysfakcjonujący i udzieli mu aprobaty papieskiej.

Pomimo takich wyzwań kawiarnie szybko stały się ośrodkami aktywności społecznej, a kawa zaczęła zastępować zwykłe napoje śniadaniowe tamtych czasów, czyli piwo i wino! Ci, którzy pili kawę zamiast alkoholu, wykazywali się większym poziomem koncentracji, więc nic dziwnego, że jakość ich pracy znacznie się poprawiła.

Plantacje na całym świecie

Ponieważ popyt na kawę nadal się zwiększał, jej sprowadzanie z Arabii stało się nierentowne. Holendrzy po wielu latach starań otrzymali sadzonki w drugiej połowie XVII w., a dopiero na wyspie Jawa w Indonezji udało im się uzyskać pierwsze plony.

W 1714 r. burmistrz Amsterdamu podarował królowi Ludwikowi XIV kilka sadzonek kawy. Monarcha jedną z nich przekazał oficerowi marynarki Gabrielowi de Clieu. Młody żołnierz miał przetransportować ją za ocean i pomimo arcytrudnej podróży (przerażająca pogoda, sabotażysta, który próbował zniszczyć sadzonkę, atak piracki) wykonał swoje zadanie. Roślina na początku dawała liche plony, jednak aktualnie jest rodzicem wszystkich drzew kawowych na Karaibach, w Ameryce Południowej i Środkowej.

Słynna brazylijska kawa zawdzięcza swoje istnienie Francisco de Mello Palheta. Został on wysłany przez cesarza do Gujany Francuskiej, aby uzyskać sadzonki kawy. Francuzi nie chcieli się jednak podzielić, ale żona gubernatora, urzeczona ładnym wyglądem żołnierza, dała mu duży bukiet kwiatów, w którym schowała wystarczającą ilość nasion kawy, aby rozpocząć przemysł, który dziś jest wart miliardy dolarów.

Misjonarze, podróżnicy, kupcy i koloniści nadal przenosili ziarna kawy do nowych krajów, a drzewa kawowe sadzono na całym świecie. Dzięki niej powstały nowe narody, a pod koniec XVIII w. kawa stała się jednym z najbardziej dochodowych biznesów w dziejach. Pozostało tak do dzisiaj.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076