Jak działa respirator?

Artykuł poradnikowy

Ostatnio coraz częściej słyszymy o osobach, które potrzebują respiratorów, aby zachować swoje życie. Możesz mieć ogólne pojęcie o tym, czym jest respirator medyczny, krótko mówiąc jest to urządzenie zaprojektowane w celu zapewnienia pomocy pacjentowi, który nie jest w stanie oddychać samodzielnie. Prawdopodobnie nie znasz jednak jego działania.

Jak działa respirator?

Urządzenie wykorzystuje ciśnienie do wdmuchiwania powietrza do płuc. Pacjent zazwyczaj wydycha powietrze samodzielnie, ale czasami respirator robi to również za niego. Ilość tlenu, którą otrzymuje pacjent, może być kontrolowana za pomocą monitora podłączonego do respiratora. Jeśli stan pacjenta jest szczególnie krytyczne, monitor zostanie skonfigurowany w taki sposób, aby wysyłać alarm do opiekuna, wskazując wzrost ciśnienia powietrza.

Praca maszyny polega na doprowadzaniu tlenu do płuc i usuwaniu z nich dwutlenku węgla. Pozwala to pacjentowi, który ma problemy z oddychaniem, na otrzymanie odpowiedniej ilości tlenu. Pomaga to również w poprawianiu się ogólnego stanu organizmu pacjenta, ponieważ eliminuje to dodatkowy wysiłek ciała skupiony na oddychaniu.

Respirator wdmuchuje powietrze do dróg oddechowych przez rurkę oddechową. Jeden koniec węża wkłada się do oporządzenia przypiętego do pacjenta, a drugi koniec podłącza się do respiratora. Rurka do oddychania służy jako podstawowa droga oddechowa, pozwalając powietrzu i tlenowi z respiratora przepływać do płuc. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, można skorzystać ze specjalnej maski przeznaczonej do tego celu.

Wyróżnia się dwa sposoby na podpięcie respiratora do pacjenta:

  • Nieinwazyjny – za pomocą maski lub podobnego przedmiotu przyłożonego do ust.
  • Inwazyjny – polega na stworzeniu sztucznego otworu i wprowadzenie w niego rurki oddechowej prowadzącej do tchawicy (tracheotomia).

Czego oczekiwać będąc podpiętym do respiratora?

To, czego należy się spodziewać, zależy od stopnia zaawansowania choroby pacjenta. Na przykład, niektóre osoby mogą być wstanie wykonywać regularne czynności, takie jak czytanie gazety lub oglądanie telewizji, podczas gdy inne muszą być skrępowane, aby uniemożliwić im wyciągnięcie rurek oddechowych. Pacjenci lub opiekunowie muszą również nauczyć się, jak zapewnić odpowiednie odsysanie śliny, aby zapobiec zablokowaniu się śluzu w drogach oddechowych.

Respiratory zazwyczaj nie powodują bólu. Istnieje jednak okres przejściowy, w którym pacjent może odczuwać pewien dyskomfort podczas przyzwyczajania się do urządzenia. Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy związanych z obecnością w respiratora w kuracji pacjenta jest to, że nie jest on w stanie mówić i jeść. Zamiast jedzenia, zespół medyczny może podawać składniki odżywcze dożylnie. Jeśli pacjent jest podpięty do respiratora przez dłuższy czasu, prawdopodobnie będzie otrzymywał pokarm drogą dożołądkową za pomocą sondy.

Respirator znacznie ogranicza aktywność pacjenta i możliwości jego poruszania się ruch. Pacjent może być w stanie usiąść w łóżku lub na krześle, ale zazwyczaj nie może się zbytnio poruszać. Po poprawie stanu pacjenta zwykle następuje okres przyzwyczajania chorej osoby do samodzielnego oddychania przed odłączeniem respiratora.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076