Jak płacić niższe podatki?

Artykuł poradnikowy

Jak płacić niższe podatki? Wpisując to pytanie w wyszukiwarkę znajdziesz setki, jak nie tysiące podobnych artykułów, które nie zawsze podają prawdziwe i aktualne informacje. Podatniku! Zobacz, z jakich ulg możesz jeszcze skorzystać i pod jakimi warunkami. Porady znajdą to zarówno osoby fizyczne, jak i osoby z działalnością gospodarczą. Możliwości od kilku lat nie jest już niewiele, ale z kilku ulg niektórzy podatnicy mogą skorzystać.

Rozliczenie kwartalne, zamiast miesięcznego

Większość przedsiębiorców rozlicza się z US miesięcznie, płacąc „daninę” do 20. każdego miesiąca. To rozwiązanie ma swoje zalety – m.in. masz większą kontrolę nad swoim budżetem. Pamiętaj jednak, że płacenie podatku dochodowego to Twój obowiązek, jako właściciela firmy. Masz jednak wybór i możesz zdecydować się na rozliczenie kwartalne (w ten sposób będziesz płacił podatek 4 razy w roku, zamiast 12). Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie? Więcej pieniędzy pozostaje na Twoim koncie na dłużej. To z kolei daje wiele nowych możliwości.

Zamiast zasilać konto urzędu skarbowego, możesz zasilać swoje konta oszczędnościowe, lokaty lub przeznaczać środki na inwestycje krótkoterminowe (do 3 miesięcy). Procent, który zyskasz w ten sposób to Twój dodatkowy zarobek!

Płatność kwartalna to również świetne rozwiązanie dla firm, które nie mają równomiernie rozłożonych przychodów i kosztów. Korzystając z tego sposobu masz więcej czasu na zgromadzenie faktur kosztowych. Proste i logiczne, prawda?

 

Podatek liniowy – możesz sporo zyskać

Każdy przedsiębiorca może wybrać sposób opodatkowania swoich dochodów. Możliwe formy opodatkowania to:

  • podatek dochodowy na zasadach ogólnych;
  • skala podatkowa;
  • podatek liniowy;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • karta podatkowa.

Dobrą opcją dla początkującego przedsiębiorcy będzie podatek liniowy, który zakłada stałe oprocentowanie na poziomie 19%. Główną zaletą tej metody jest możliwość odliczenia ulg podatkowych oraz kwoty zmniejszającej podatek. Uważaj jedynie na to, aby nie przekroczyć dochodu w wysokości 85 528 zł rocznie – wtedy zostaniemy opodatkowani na 32%.

Ulga dla nowych przedsiębiorców

Jako przedsiębiorca masz jeszcze kilka ulg podatkowych, z których warto skorzystać… o ile już tego nie robisz.

Podstawowa ulga dotyczy nowych właścicieli firm i składek ZUS. To spora oszczędność, bo jako nowy przedsiębiorca (do 2 lat) płacisz jedynie część składek. Za minimalną podstawę wymiaru została ustalona kwota 600 zł, czyli 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2017 r. Początkujący przedsiębiorca płaci zatem 487,90 zł (z dobrowolną składką chorobową) miesięcznie.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

To bardzo ciekawa ulga. Okazuje się, że nie zawsze opłaca się być Vatowcem. Wiele zależy od Twoich dochodów, docelowego klienta i planowanych kosztów. To z kolei materiał na osobny artykuł.

Ze zwolnienia z VAT skorzystasz, jeśli zmieścisz się w limicie dochodu 200 000 zł w poprzednim roku. Limit obliczysz korzystając ze wzoru: 200 000 zł × LD/365 (LD  to  liczba dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku).

Jak sam widzisz, ulg jest sporo i mogą skutecznie pomniejszyć Twój podatek. Skoro Ministerstwo Finansów daje taką możliwość – trzeba korzystać.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076