Jak zacząć biznes bez dużego wkładu własnego? Franczyza!
Artykuł poradnikowy
16 lutego 2021

Funkcjonowanie każdej jednostki gospodarczej wymaga odpowiednich nakładów kapitałowych, które to nakłady są konieczne zarówno do działalności bieżącej, jak i inwestycyjnej firmy. Przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać kapitał pochodzący z różnych źródeł, w tym zarówno kapitał pochodzący z finansowania własnego, jak i obcego, a także tzw. kapitał wewnętrzny oraz kapitał zewnętrzny. Jak zacząć biznes bez dużego wkładu własnego?
Czy warto rozważyć kredyt?
Obecnie kredyt, jako źródło finansowania inwestycji, staje się coraz mniej popularny, szczególnie w krajach o rozwiniętych rynkach kapitałowych, gdzie coraz częściej źródłem kapitału jest emisja dłużnych papierów wartościowych. Coraz większego znaczenia nabierają także różne formy finansowania alternatywnego, w tym np. venture capital, faktoring, franchizing, leasing, sekurytyzacja i inne. Alternatywne sposoby pozyskania kapitału są szczególnie pożądane w przypadku przedsiębiorstw, które nie posiadają zdolności kredytowej lub wymaganych przez bank zabezpieczeń.
Franczyza jako alternatywne źródła finansowania biznesu
Jednym z alternatywnych sposobów zewnętrznego finansowania biznesu jest tzw. franczyza (ang. franchising), która jest pewną formą współpracy pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Umowa franczyzy zawierana jest pomiędzy franczyzodawcą, a franczyzobiorcą (korzystającym), zgodnie z którą franczyzodawca oddaje franczyzobiorcy możliwość korzystania ze znaku towarowego lub usługowego oraz nazwy handlowej, a także udostępnia autorskie procedury produkcji i rozwiązania organizacyjne przez cały okres trwania umowy franczyzowej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu franczyzobiorca może prowadzić własną firmę, która korzysta z marki, renomy, doświadczenia i znajomości rynku innego, dużego przedsiębiorstwa, dzięki czemu działając pod szyldem swojego kontrahenta może zarabiać i funkcjonować, jako odrębne przedsiębiorstwo. W takim przypadku przychodem franczyzobiorcy staje się przychód pomniejszony o odpowiednią część (procent) odprowadzany na rzecz franczyzodawcy.
Zalety franczyzy
Główną i niezaprzeczalną zaletą franczyzy jest bezpieczeństwo. Dzięki umowie franczyzy niedoświadczony przedsiębiorca może korzystać z gotowej marki i logo, a także bazy klientów, którą firma zdążyła już zbudować przez lata swojego istnienia. Wykorzystywany w ten sposób know-how znacznie ułatwia start i bieżące prowadzenie biznesu.
Franczyzodawca dostarcza również niezbędne szkolenia i materiały pomocowe dla pracowników, co sprawia, że koszty rozpoczęcia prowadzenia działalności są stosunkowo niskie. Firma, która korzysta z franczyzy ma możliwość kupowania pewnych produktów, bądź usług dużo taniej, niż gdyby robiła to samodzielnie dzięki temu, że jej franczyzodawca, jako duży gracz na rynku ma możliwość znacznej negocjacji cen i warunków. Dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi oraz klarownemu układowi sieciowemu franczyzobiorca może efektywnie funkcjonować często na oddalonych od siebie rynkach, dzięki czemu bariera wejścia jest dużo niższa, a konkurencja mniej liczna.
Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!
Reklama w Internecie
Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!
* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)
Redakcja portalu
BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076