Kalki termotransferowe wykorzystywane są do nanoszenia barwnika na etykietę. Przebieg tego procesu jest możliwy pod wpływem odpowiedniej temperatury. Taśmy barwiące przeznaczone są do drukarek termotransferowych, które gwarantują trwalsze zadrukowanie etykiet w porównaniu do druku termicznego. Każda z taśm termotransferowych posiada inne właściwości oraz parametry i przeznaczona jest do różnych celów i etykiet. Ich znajomość jest bardzo istotna, ponieważ dzięki tym informacjom łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni rodzaj taśmy barwiącej.

 

Jakie są rodzaje taśm termotransferowych?

Najczęściej spotykane kalki barwiące to:

  • taśmy woskowe,
  • żywiczne,
  • woskowo-żywiczne.

Każda z nich wyróżnia się innymi właściwościami, które pozwalają na zadruk konkretnych etykiet samoprzylepnych.

Taśma woskowa

Kalka barwiąca woskowa wykorzystywana jest wyłącznie do nanoszenia barwnika na etykiety papierowe matowe. W przypadku zadruku taśmą termotransferową woskową etykiet foliowych, druk nie będzie trwały, niezależnie od typu folii. Taka kalka barwiąca nie nadaje się także do wydruku na etykietach papierowych półbłysk. Cena taśmy woskowej jest stosunkowo niska, więc jeśli naszym celem jest zadruk etykiet papierowych, będzie dobrym wyborem.

Taśma żywiczna

Kalki żywiczne są przeznaczone do zadruku wszystkich etykiet foliowych. Sprawdzi się również podczas nanoszenia barwnika na etykiety tekstylne, pod warunkiem że posiadamy odpowiednią drukarkę do wszywek tekstylnych. Wykorzystanie taśmy żywicznej do zadrukowania etykiet papierowych również jest możliwe, ale tego rodzaju kalki termotransferowe są bardzo drogie, więc takie rozwiązanie jest mało opłacalne.

Taśma woskowo-żywiczna

Kalki barwiące woskowo-żywiczne sprawdzają się najlepiej w przypadku zadruku etykiet papierowych półbłyszczących. Dzięki nim można zadrukować także etykiety matowe, jednak bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wtedy wykorzystanie taśmy woskowej.

Rozmiar kalki termotransferowej

Rozmiar kalki termotransferowej zależy od szerokości etykiety, na którą należy nanieść druk. Taśma barwiąca powinna być nieznacznie szersza niż etykieta. Takie rozwiązanie zmniejszy ryzyko nieprawidłowego wydruku lub marszczenia się taśmy. Długość kalki termotransferowej jest równie ważna. Zależy ona od rodzaju wykorzystywanej drukarki. Przykładowo niewielka drukarka biurowa nie zmieści długiej taśmy barwiącej, która jest przeznaczona do drukarki przemysłowej.

 

Jaką kalkę termotransferową wybrać?

Kalki termotransferowe służą do nanoszenia barwnika na etykietę pod wpływem odpowiedniej temperatury. Wyróżnia się trzy podstawowe taśmy barwiące: taśma woskowa, taśma żywiczna i taśma woskowo-żywiczna. Każda z nich posiada inne właściwości, dzięki którym możliwy jest zadruk poszczególnych etykiet. Aby wybór kalki barwiącej okazał się trafny, przed dokonaniem zakupu powinniśmy uwzględnić parametry takie jak: długość, szerokość oraz tworzywo, z jakiego została wykonana taśma termotransferowa. Warto również zdać się na pomoc profesjonalnej firmy, takiej jak na przykład Lagraf Partners.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

Fanpage

Śledź najnowsze informacje na naszym fanpage . Regularnie dodajemy nowe poradniki i najlepszych specjalistów z każdej branży.