Kalka termotransferowa żywiczna czy woskowa? Co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów drukarek kodów kreskowych, czy też etykiet. Niezależnie od tego, czy planujemy kupić modele półprzemysłowe albo przemysłowe, duże znaczenie ma to, czy wybierzemy wersję termiczną, czy też termotransferową. Ten drugi rodzaj oferuje nam o wiele trwalsze zadrukowanie etykietek. Należy jednak stosować specjalnej taśmy barwiącej, aby uzyskać ten efekt. Z uwagi na zalety drukarek termotransferowych, coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. W zależności od rodzaju zadrukowywanych etykiet będziemy potrzebowali innego typu kalki termotransferowej. Różnią się między sobą nie tylko parametrami, ale także swoimi właściwościami. Niewłaściwy wybór może przyczynić się do wadliwego zadruku na produkowanych etykietach.

 

Główne rodzaje taśm termotransferowych

Przeglądając dostępne w sklepach folie do termotransferu, możemy wyróżnić trzy główne typy. Chodzi mianowicie o produkty woskowe, żywiczne oraz woskowo-żywiczne. Główną różnicą pomiędzy tymi trzema rodzajami kalki jest to, jaki materiał odbijają na zadrukowywanych etykietach. Optymalny dobór kalki jest niezbędny, aby zapewnić trwały druk.

Jeżeli potrzebujemy zadrukować etykiety z matowego papieru, najlepiej zaopatrzyć się w kalkę woskową. W żadnym wypadku nie możemy jej używać w przypadku foliowych etykiet, przy czym bez znaczenia jest rodzaj użytej foli. W przeciwnym razie uzyskamy wyjątkowo nietrwały druk. Największą zaletą tej kalki jest jej niska cena. Niestety nie jest wszechstronną kalką, więc napotkamy spore ograniczenia, jeśli chodzi o rodzaj materiału, który można zadrukowywać przy jej użyciu. Oprócz foliowanych etykiet nie sprawdzi się także w przypadku etykietek papierowych typu półbłysk.

Gdy musimy zmierzyć się z foliowanymi etykietami, z pomocą przyjdzie nam kalka żywiczna. Sprawdzi się także w przypadku tych typów etykiet, z którymi zupełnie nie radzi sobie kalka woskowa. Za jej wysoką funkcjonalność, przyjdzie nam jednak zapłacić sporą cenę. Warto w nią zainwestować szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy zadrukować wszywki tekstylne. Oczywiście w tym celu będziemy potrzebowali także specjalnej drukarki.

Ciekawą opcją jest tak zwana kalka woskowo-żywiczna. Poradzi sobie zarówno z etykietami papierowymi półbłyszczącymi, jak i w przypadku zadruków na papierze matowym. Nie jest to jednak najbardziej opłacalna opcja – jeśli zależy nam na niskich kosztach operacyjnych, o wiele lepiej jest wybrać kalkę woskową. Wiele rodzajów kalk i taśm termotransferowych dostaniesz w sklepie Ribbon TTR.

 

Bardziej specjalistyczne kalki termotransferowe

Jeśli potrzebujemy kolorowego nadruku, to nie możemy sięgać po klasyczne kalki. Trzeba zainwestować w droższe taśmy termotransferowe kolorowe. W przypadku kolorowego zadruku na znaczeniu zyskuje jakość uzyskanych kolorów. O ile taśma żywiczna powinna poradzić sobie z zadrukiem tekstylnym, lepiej wybrać specjalistyczną kalkę do użycia w drukarkach półprzemysłowych i przemysłowych. W ten sposób uzyskamy o wiele efektywniejszy zadruk wszywek tekstylnych.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

Fanpage

Śledź najnowsze informacje na naszym fanpage . Regularnie dodajemy nowe poradniki i najlepszych specjalistów z każdej branży.