Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Co wybrać

Artykuł poradnikowy

Wykorzystywanie słońca, jako źródła energii jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne. Wśród technologii przetwarzającej promienie słoneczne na energię cieplną i elektryczną najpopularniejsze są kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Kolektory dostarczają ciepło, a fotowoltaika prąd. W zależności od zapotrzebowania można wybrać to, co bardziej się opłaci.

Kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny zmienia promieniowanie w ciepło przez wykorzystanie absorbera – elementu budowy zawierającego roztwór glikolu i wody o mrozoodpornych właściwościach.

Zainstalowanie solarów zapewni oszczędność na opłatach za ogrzewanie. Kolektory powinny być ustawione na południe, ze względu na największe nasłonecznienie. Ciepło uzyskuje się w miesiącach najbardziej słonecznych. Z tego względu warto brać pod uwagę tradycyjne źródła ogrzewania, jako wsparcie w zimowym okresie.

Kolektory dzielą się na:

  • Płaskie kolektory, jako element pochłaniający promienie zbudowane są w formie metalowej płyty. Przy większej powierzchni absorbera pozyskują więcej promieniowania, lecz mają gorszą izolację termiczną. Latem straty ciepła będą niewielkie, lecz w sezonie zimowym – spore.
  • Próżniowe kolektory posiadają szklane próżniowe rury, w których umieszczone są absorbery. Mają lepszą izolację termiczną niż płaskie, choć za cenę słabszego poboru promieniowania.

 

Pewną wadą jest awaryjność kolektorów, które nie przetwarzając energii w zasobniku mogą ulec procesowi stagnacji. Nie mniej dbałość i odpowiednie użytkowanie pozwala na uzyskiwaniu dobrych efektów grzewczych przez wiele lat.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne w odróżnieniu od kolektorów pozwalają na zaoszczędzenie prądu. Energia słoneczna dzięki zastosowanemu krzemowi pozwala na przetworzenie promieniowania na energię elektryczną. Nowoczesne panele fotowoltaiczne działają cały rok, choć oczywiście przy dużym zachmurzeniu ich efektywność spada.

Tu wyróżniamy dwa typy ogniw fotowoltaicznych:

  • Polikrystaliczne, czyli zbudowane z polikryształów krzemu. Są tańsze, ale mają mniejszą odporność na temperatury i krótszy czas eksploatacji.
  • Monokrystaliczne instalacje to ogromny potencjał, choć dużo wyższy koszt. Nie mniej trwałość i wytrzymałość, jak również bezawaryjność przez ok 30 lat są ich niewątpliwym atutem.

Panele słoneczne są mniej narażone na awarie i mniej podatne na uszkodzenia. Instalacji nie trzeba serwisować, warto jednak zasięgnąć wiedzy jak o nią dbać.

Istnieje możliwość montażu obu instalacji. Jest to, co prawda wysoki koszt, lecz w perspektywie czasu bardzo opłacalny. Jeśli budynek wymagający ogrzania i prądu postawiony jest w miejscu dobrze nasłonecznionym, to warto jest pomyśleć o obu rozwiązaniach.

Jeśli jednak miejsce nie ma wystarczającego dopływu promieni słonecznych można wybrać ogniwa fotowoltaiczne, gdyż są bardziej uniwersalne. Wszak dadzą prąd, ale również ogrzeją wodę w zasilanych prądem podgrzewaczach.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076