Na czym polega obróbka metali metodą galwaniczną?

Artykuł poradnikowy

Bardzo często konieczne jest dostosowanie używanego materiału, aby mógł bezproblemowo funkcjonować w określonych warunkach. Wtedy konieczne jest zastosowanie rozwiązania, które pozwoli nadać mu pożądanych parametrów ochronnych i wizualnych – specjalistyczna obróbka metali. Wyjątkowo skuteczną metodą jest proces obróbki galwanicznej, dzięki której nanosi się specjalną powłokę metalową na obrabianą powierzchnię. Sporą jej zaletą jest możliwość tworzenia takich powłok nawet na elementach o skomplikowanej formie.

Jak wygląda obróbka metali metodą galwanizacji?

Możliwe jest uzyskanie katodowej lub anodowej powłoki galwaniczne. Dokładne właściwości takiej powłoki zależą przede wszystkim od jej grubości, struktury, tworzących ja jonów oraz potencjału elektrochemicznego. Zanim można rozpocząć proces galwanizacji, należy dokładnie przygotować metalowe elementy, które będziemy poddawać elektrolizie. Chodzi mianowicie o ich dokładne wyczyszczenie i usunięcia z ich powierzchni wszelkiego tłuszczu.

Następnym krokiem jest zanurzenie galwanizowanego elementu w elektrolicie, zawierającym jony metalu. Jest to tak zwana kąpiel galwaniczna, która pozwala wytworzyć specjalną powłokę. Składa się ona z jonów metalu, które pod wpływem prądu stałego osadzają się na powierzchni elementu poddawanego obróbce galwanicznej. Parametry stosowanego prądu mają duże znaczenie, gdyż musi on być wystarczająco gęsty. W przeciwnym razie uzyskana powłoka nie będzie spełniała naszych oczekiwań i nie zabezpieczy pokrywanego przedmiotu.

Gdzie przydają się powłoki galwaniczne?

Ich głównym zadaniem jest nadanie pożądanych parametrów technicznych pokrywanej powierzchni. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na powłoki o właściwościach ochronnych bądź technicznych. Te pierwsze zapewniają ochronę przed korozję. Pełnią więc podobną funkcję, co proces cynkowania stali. Z kolei powłoki techniczne zwiększają odporność na uderzenia, ścieranie oraz innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Są one nieocenione podczas procesu obróbki metalowych elementów.

Galwanizacja czasami jest używana w celach dekoracyjnych. Właściwie dobrana powłoka może znacząco poprawić wygląd pokrywanej powierzchni. Proces ten używany jest do tworzenia powłok na większości metali i stopów wykorzystywanych w przemyśle. Dokładna nazwa takiego procesu zależy od używanego materiału. Możemy więc spotkać się między innymi z takimi nazwami jak niklowanie lub chromowanie. Galwanizacja stanowi o wiele efektywniejszą alternatywę dla malowania proszkowego. Wytworzone powłoki są o wiele wytrzymalsze, gdyż do ich wytworzenia używany jest wyłącznie metal.

Przedsiębiorcy szukający sposobów przedłużenia żywotności części powinni zainwestować w obróbkę galwaniczną. Za jej pomocą będą w stanie zapewnić znacznie większy stopień ochrony powierzchni, na którą nałożą powłoki katodowe lub anodowe. Nie obejdziemy się bez takiego zabezpieczenia w przypadku podłoża narażonego na działanie szkodliwych czynników. Takie warunki zazwyczaj wymuszają częste wymienianie uszkodzonych części. Właściwe ich zabezpieczenie oznacza więc znaczne oszczędności.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076