Panele fotowoltaiczne w małym gospodarstwie – czy to się opłaca?
Artykuł poradnikowy
16 lutego 2021

Współczesne rozwiązania ekologiczne są obecnie tak ważne, jak nigdy wcześnie. W obecnych czasach konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, aby dbać oraz chronić środowisko podczas codziennego funkcjonowania. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się systemy, które umożliwiają korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne, które znalazły zastosowanie w wielu domach jednorodzinnych czy wielorodzinnych. Fotolwotaika pozwala uzyskać energię właśnie z odnawialnych źródeł. Zatem panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną.
Jak działają nowoczesne panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, w których następuje zjawisko fotowoltaiczne. Zjawisko fotowoltaiczne polega na przekształceniu światła słonecznego w prąd stały. Oczywiście sprawność zjawiska jest uzależnione od struktury ogniska fotowoltaicznego, umiejscawiania paneli oraz warunków atmosferycznych.
Następnie prąd stały wymieniany jest w falowniku na prąd zmienny. Jeżeli zostanie wyprodukowana zbyt duża ilość energii, to wtedy płynie ona do sieci elektrycznej i konsument może z niej korzystać aż do 80%. Oczywiście w przypadku wytworzenia zbyt małej ilości energii prąd nie jest pobierany z sieci. Podsumowując, panele fotowoltaiczne wytwarzają fizyczny proces, podczas którego w ogniwie fotowoltaicznym powstaje prąd. Proces ten możliwy jest dzięki światłu słonecznemu, który kierowany jest na panele. Z tego powodu tak ważne jest ustawienie paneli słonecznym w odpowiednim miejscu, gdyż od tego zależy w dużej mierze opłacalność fotowoltaiki.
Warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych takie jak krzem monokrystaliczny oraz polikrystaliczny.
Panele fotowoltaiczne – czy warto je montować w małych gospodarstwach?
Niewątpliwie na montaż paneli fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej klientów. Do tej pory ten rodzaj paneli stosowały przede wszystkim duże przedsiębiorstwa czy fabryki. Współcześnie jednak bardzo często można zauważyć je także na dachach domów jednorodzinnych oraz gospodarstw. Nic w tym dziwnego, ponieważ system ten każdemu właścicielowi domu lub gospodarstwa przynosi wiele korzyści. Wobec tego warto zamontować panele fotowoltaiczne nawet w małych gospodarstwach.
Nie da się ukryć, że ceny prądy nieustannie rosną, co jest najbardziej odczuwalne dla rolników posiadających mniejsze gospodarstwa. Rachunki za energię elektryczną w zależności od wielkości gospodarstwa mogą wynosić od 5.000 zł do nawet do 20.000 zł. Z tego względu rolnicy często zastanawiają się nad instalacją paneli fotowoltaicznych. Ponadto można kierować wnioski o dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę, więc jej koszt zwraca się bardzo szybko.
Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaiczne małe gospodarstwa zyskują zabezpieczenie przed wzrostem cen za energię elektryczną oraz bezpłatną energię na długie lata, a przede wszystkim swobodę i niezależność. Otóż instalacja fotowoltaiczna to długofalowa inwestycja, dzięki której otrzymujemy darmowe i ekologiczne źródło energii. Inne zalety fotowoltaiki dla małego gospodarstwa to:
- poszerzenie charakteru działalności gospodarstwa,
- niezależne źródło zasilające gospodarstwo w energię elektryczną.
Ze związku z tym, podejmując decyzję o zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych, każde gospodarstwo jest w stanie sporo zaoszczędzić w zakresie finansów. Naturalnie wraz ze zwiększającymi się potrzebami na energię elektryczną, podwyższają się również koszty utrzymania gospodarstwa. Poza tym ceny prądu stale rosną, w wyniku czego opłacenie rachunków za prąd dla wielu gospodarstwach nie jest łatwe. Tak więc fotowoltaika dla małych gospodarstw to wybór pozwala w dużym stopniu równocześnie zmniejszyć wydatki związane z prądem.
Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!
Reklama w Internecie
Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!
* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)
Redakcja portalu
BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076