Praca na etacie, czy własny biznes?

Artykuł poradnikowy

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy warto rzucić pracę etatową i zająć się zarabianiem na własną rękę? A może próbowałeś już różnych rzeczy i nadal nie wiesz która z opcji będzie dla Ciebie optymalna? Dobrze trafiłeś! Praca na etacie, czy własny biznes? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Dla kogo jest praca etatowa?

Łatwo wyobrazić sobie zalety pracy etatowej. Stabilne zatrudnienie, stała pensja, o którą nie trzeba się martwić, godziny „od-do”.  Jeśli masz inne zobowiązania poza pracą, takie jak dzieci, kredyty, długi – praca na etacie ma sens, jeśli jej warunki Ci odpowiadają. 

Jeśli lubisz jasne, konkretne wytyczne i zasady, praca etatowa powinna zapewnić Ci poczucie komfortu w tym obszarze. Zwykle na etacie otrzymujemy konkretny zakres obowiązków i wiemy co i w jaki sposób należy wykonać. 

Zależy Ci na rozwoju zawodowym i chcesz piąć się w górę? Praca na etacie nieco ogranicza Twoje możliwości. Dlaczego? Ponieważ szef jest jeden. Czasami na objęcie wyższego stanowiska trzeba poczekać. Jeśli jednak lubisz konkurowanie, a „ściganie się” z innymi Cię motywuje – warto!

Zarobki są jasno sprecyzowane i w każdej firmie istnieje pewna górna granica, której nie da rady przekroczyć. Jeśli Twoje zarobki Ci odpowiadają i nie szukasz niczego ponadto, praca etatowa może być wygodnym rozwiązaniem.

Kto dobrze odnajdzie się prowadząc własny biznes?

Własny biznes wymaga czasu, aby zdobyć wymagane umiejętności lub sporej inwestycji, by zatrudnić ludzi, już posiadających taką wiedzę. Dlatego, jeżeli nie stać Cię na zatrudnianie ekspertów w różnych dziedzinach, sam musisz poznać zasady działania rynku. Jest to praca dla ludzi, którzy mają czas na rozwój swojego biznesu.

Potrzebujesz także cierpliwości. Wyrobienie własnej marki oraz  bycie rozpoznawalnym na rynku i wśród odbiorców, wymaga systematyczności i regularności. W początkowym okresie możesz więcej wydawać niż zarabiać i to jest naturalne. Jednak, gdy Twoje działania nabiorą rozpędu, zyskujesz szereg możliwości, których nie da Ci praca na etacie.

  • możliwość decydowania o swoich zarobkach i czasie, jaki wkładasz w pracę;
  • w zależności od wykonywanego biznesu – Ty wybierasz w jakim miejscu i w jakiej formie chcesz pracować;
  • samodzielnie podejmujesz wszystkie ważne decyzje;
  • możesz zarobić znacznie więcej niż na etacie.

Prowadzenie własnego biznesu, nawet małego, wymaga ogromnej wiedzy, znajomości branży, rynku i trendów. Dlatego potrzebujesz czasu i/lub możliwości finansowych, by zainwestować w zdobycie wiedzy i umiejętności.

Dla osób, które nie wyobrażają sobie pracy dla kogoś innego, które chcą wykorzystać swój twórczy potencjał i zarządzać samodzielnie swoim czasem. Dla tych, którzy mają w sobie odwagę, aby zmierzyć się z wizją ewentualnej porażki i którzy zamierzają sięgnąć po więcej, często kosztem poczucia bezpieczeństwa finansowego lub komfortu, jaki daje „ciepła posada”. Pracą na etacie cieszyć się będą osoby poszukujące bezpieczeństwa i stabilności. Ci, którzy lubią ustaloną strukturę pracy oraz jasno postawione wymagania.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076