Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy jest możliwa?
Artykuł poradnikowy
16 lutego 2021

Wiele osób ma szansę uzyskując dofinansowanie, biorąc pożyczkę lub ze względu na ograniczony budżet na zainstalowanie standardowej instalacji fotowoltaicznej. Z czasem jednak nasz portfel staje się grubszy a zużycie energii większe co w takim przypadku możemy zrobić? Czy możemy wtedy rozbudować naszą instalację?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej poprzez dokupienie dodatkowych paneli
Niektórzy myślą, że nie da się w fotowoltaice rozbudować niczego poza panelami, dlatego decydują się na tego typu rodzaj rozbudowy. Czynność ta jest jednak bardzo skomplikowana. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić czy nasz falownik który posiadam ma taką moc aby obsłużyć dodatkowe panele. Myśląc logicznie wydawać by się mogło że najlepiej kupić jak najbardziej mocny inwerter już przy pierwszym montażu paneli, aby potem rozbudowa była jak najprostsza i szybka.
Okazuje się jednak że w pełni nie wykorzysta moc falownika powoduje że traci on na sprawności nawet o kilka procent, dlatego do instalacji fotowoltaicznej dobiera się taki inwerter, który będzie w pełni wykorzystywał swój potencjał, swoją moc.
Inwerter a rozbudowa instalacji.
Jak już wcześniej wielu z was zauważyło inwerter możemy uznać za mózg całej operacji czyli oznacza to że odpowiada on za zamianę prądu stałego na zmienny. Jeśli chcemy dołożyć 2 max 3 panele to nie będziemy musieli szykować się na wymianę falownika. Inaczej wygląda to w momencie gdy podłączenie dodatkowych paneli będzie przewyższać moc falownika, który posiadamy. Wtedy do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza z nich to wymiana falownika na nowy, który w pełni obsłuży naszą zmodyfikowaną instalacje. Jest to jednak opcja bardzo kosztowna i nieopłacalna. Druga opcja nieco tańsza to zakup mikroinwerterów.
Mikroinwertery a rozbudowa instalacji
Jest to o tyle ciekawa opcja podczas rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jeden mikroinwerter obsługuje max jeden panel i zamienia prąd stały w zmienny bezpośrednio przy module. Jeśli myślimy o rozbudowie naszej obecnej instalacji warto zastanowić się nad takim modułem w postaci mikroinwertera, ponieważ dzięki temu nowe panele działają niezależnie od naszych obecnych paneli, które posiadamy. W ten sposób nie musimy zastanawiać się czy nasz inwerter, który posiadamy ma taką moc aby obsłużyć dodatkowe panele. Pamiętać warto że przy takiej rozbudowie comiesięczne koszty, które ponosimy za instalację fotowoltaiczną wzrosną.
Czy warto rozbudowywać obecną instalację którą posiadamy?
W tym artykule udało się nam pokazać że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej możliwa, ale czy jest to jednak opłacalne? Najlepszym zawsze rozwiązaniem pozostaje instalacja tak dużej ilości paneli aby ich modyfikacja, rozbudowa nie była potrzebna. Aby odpowiednio dobrać mikroinstalacje należy przeprowadzić tak zwany audyt fotowoltaiczny dzięki, któremu sprawdzimy moc obecnej instalacji, którą posiadamy oraz dowiemy się ile paneli musimy dołożyć. Jednak kiedy mamy dobrze zamontowaną i strategicznie przemyślaną instalacje, to wtedy jej rozbudowa jest zbędna.
Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!
Reklama w Internecie
Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!
* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)
Redakcja portalu
BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076