Woda – poznaj nieznane fakty i ciekawostki

Artykuł poradnikowy

16 lutego 2021

Woda jako główny składnik życia jest niezbędna dla organizmów żyjących na naszej planecie. Znajduje się w prawie każdym organizmie żyjącym. Świat bez wody po prostu by nie istniał. Jest także potrzebna do różnych przemian chemicznych zachodzących nie tylko w organizmie człowieka czy innych organizmów, ale także uczestniczy w wielu procesach i reakcjach występujących w przyrodzie. Poznaj nieznane fakty i ciekawostki o wodzie.

Istnieje wiele ciekawostek na temat wody

Wiele ludzi może nie zdawać sobie spawy z tego jak ważna jest dla nas woda. Woda służy nam podczas codziennych zajęć takich jak mycie rąk, branie prysznica, mycie zębów, przygotowywanie sobie posiłków, napojów takich jak kawa, herbata. Woda jest wszędzie i otacza nas ze wszystkich stron. To nieodzowny element w naszym życiu.

Ile wody znajduje się w organizmie człowieka?

Woda jest kluczowym pierwiastkiem w organizmie każdego człowieka. Aż 3/4 naszego ciała zawiera wodę. Wynosi aż 60 procent u dorosłego człowieka. Natomiast u noworodka to 80 procent. Więcej wody magazynuje tkanka mięśniowa niż tłuszczowa. Aby dokładniej sprawdzić, ile wody znajduję się w naszym ciele, możemy obliczyć to, mnożąc masa ciała przez 60 procent albo 80 procent (u noworodka). W ten sposób otrzymamy wynik zawartości wody w naszym organizmie.

Czy 2 litry wody dziennie nawodnią dostatecznie nasz organizm?

Prawidłowe nawodnienie naszego organizmu wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, a także przyczynia się do ograniczenia stresu podczas codziennego dnia. Przede wszystkim po wypiciu odpowiedniej ilości wody, która wynosi minimum 2 litry, będziemy czuć się pełni energii, a także nie będzie bolała nas głowa. Będziemy czuć się świetnie. Jeżeli uprawiamy jakieś ćwiczenia lub po prostu jest lato i temperatura jest wyższa to oczywiście powinniśmy pić więcej wody niż 2 litry.

Jaka ilość wody jest zużywana przez nas na co dzień?

Ludzie korzystają ciągle z wody i jest to niezbędny pierwiastek do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Przeciętny Kowalski zużywa około 150 litrów wody w ciągu dnia.

Mniej więcej woda zużywania jest do:

  • mycia naczyń – około 5-7 litrów dziennie,
  • spłukiwania wody w toalecie – około 20-40 litrów,
  • korzystanie z pralki – jedno pranie to około 50-100 litrów.

Aż 97 procent wody człowiek wykorzystuje na podstawową higienę, na sprzątanie i mycie. Natomiast tylko 3 procent wody jest używanie przez człowieka do przygotowywania sobie posiłków i napojów typu kawa, herbata itp.

Pozostałe ciekawostki o wodzie

Woda występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i lotnym. Aż 90 procent wody na ziemi znajduje się na Antarktydzie. Woda na naszej płacenie jest ciągle w ruchu, a struktura wody zmienia nieustanie swoje stany, co wpływa na życie na naszej planecie. Ten proces nazywany jest obiegiem wody, także zwanym cyklem hydrologicznym.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076