Woda w butelce plastikowej – czy naprawdę jest taka niezdrowa?

Artykuł poradnikowy

Woda jest niezbędna dla wszystkich procesów życiowych – od regulacji temperatury ciała, po wypłukiwanie szkodliwych odpadów z organizmu. Ile powinniśmy jej pić? Uważa się, że dorosły mężczyzna powinien codziennie wypijać około 3 litrów napojów, natomiast kobieta około 2,2 litra. To zalecenie nie odbiega zbytnio od popularnej zasady ośmiu szklanek dziennie, czyli około 1,9 litra. Ale ważniejsze pytanie brzmi: jaki rodzaj wody jest najlepszy?

Butelkowana czy kranowa?

Producenci wody butelkowanej chcieliby, abyśmy wierzyli, że jest ona bezpieczniejsza niż woda z kranu, ponieważ przechodzi proces filtracji, który poprawia kolor, smak i zapach oraz eliminuje określone zanieczyszczenia. I dajemy się na to nabrać, bo w roku 2018 w każdym przeciętnym gospodarstwie polskim kupionych zostało średnio 220 litry wody, wydając na to około 200 zł. Tymczasem istnieją naukowe dowody na to, że woda z plastikowej butelki nie różni się od wody płynącej z naszego kranów, jest za to droższa i może być szkodliwa. 

Szkodliwość wody w butelkach

Podstawowym ryzykiem związanym z piciem wody butelkowanej jest fakt, że możesz być narażony na szkodliwe toksyny z plastiku. Za każdym razem, gdy pijesz z plastikowej butelki, ryzykujesz połknięcie chemikaliów używanych do ich produkcji, ponieważ te toksyny mogą z czasem przedostać się do wody. Toksyny mogą następnie przenieść się do krwiobiegu, co może powodować wiele problemów, w tym różne nowotwory, a także uszkodzenie wątroby i nerek. Podczas, gdy woda butelkowana jest często przedstawiana jako lepszej jakości niż woda z kranu, faktem jest, że w wielu przypadkach niczym się one nie różnią. W efekcie decydując się na wodę z butelki, płacisz o wiele więcej za ten sam produkt.

Miejska sieć wodociągowa, która dociera do naszych domów, podlega ścisłej regulacji w przeciwieństwie do wody z butelki. W efekcie woda butelkowana kupowana w niektórych miejscach może być mniej bezpieczna niż zwykła woda z kranu. Być może najbardziej niepokojącą rzeczą dotyczącą tego typu napojów, która wyszła na jaw, jest to, że picie wody butelkowanej może narazić ludzi na ryzyko spożycia mikrocząsteczek plastików. Woda nie tylko absorbuje niektóre związki chemiczne z plastikowej butelki, ale ostatnie badania sugerują, że sam plastik może być obecny w wodzie, którą piją konsumenci. Do wody przenikają między innymi:

  • polipropylen,
  • nylon,
  • politereftalan etylenu,
  • polistyren,
  • polietylen,
  • inne polimery.

Zagrożenie dla środowiska

 W ostatnich latach wzrosła świadomość negatywnego wpływu plastikowych butelek na środowisko. Ich recykling jest trudnym procesem, a w wielu przypadkach odpady z plastikowych butelek trafiają do parków, rzek i oceanów. Aby zmniejszyć swój ślad węglowy, niektórzy z nas zaczęli wielokrotnie używać jednorazowych butelek na wodę. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo niebezpieczny zwyczaj, ponieważ wiąże się z ryzykiem przedostania się dodatkowych chemikaliów i mikrocząsteczki plastików z butelki do wody pitnej. 

Nie ma powodu, by nabierać się na chwyty marketingowe, bo picie wody z kranu jest tańszym i bezpieczniejszym wyborem. A biorąc pod uwagę ryzyko, jakie może stwarzać picie wody butelkowanej, warto rozważyć zainwestowanie w wysokiej jakości butelkę na wodę wielokrotnego użytku. Pomoże to zapewnić zdrowie Tobie i Twoim bliskim, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy, co może pomóc w ochronie środowiska.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076