Woda z kranu – czy naprawdę trzeba się jej obawiać?

Artykuł poradnikowy

16 lutego 2021

Czy można pić wodę z kranu bez jej wcześniejszego przegotowania? Istnieje teoria, że jest ona zabrudzona, w szczególności w większych miastach, gdzie jest dużo różnych fabryk. Ale czy tak jest naprawdę?

Cała prawda o wodzie z kranu

Wydajemy mnóstwo naszych pieniędzy na wodę w butelkach, zamiast po prostu odkręcić i napić się z kranu. Wodę, która leci w naszych kranach, można spokojnie pić bezpośrednio z nich. Jest ona nawet zdrowsza dla nas od takiej wody w butelce. Często zawiera więcej minerałów, niż w plastikowej butelce. Woda ta poddawana jest szeregom badań i musi spełnić mnóstwo wymagać, zanim trafi do naszych domów. Jej jakość jest zgodna z normami unijnymi, bardziej wymagającymi niż te, które zostały opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Dopiero wtedy gdy spełni wszystkie warunki, jest przekazywana do użytkowania przez nas. Można pić ją bez żadnego strachu o nasze zdrowie. Oczywiście można zaopatrzyć się w specjalne akcesoria filtrujące, które dodatkowo poprawią jej właściwości, ale nie jest to konieczne.

Należy pamiętać, że do picia nadaje się tylko zimna woda. Dlaczego więc brakuje nam do niej zaufania? Może dlatego, że kiedyś ( w latach 70. i 80. ) ubiegłego wieku, nie było tak wiele restrykcji dotyczących wody w kranie, tak jak w dzisiejszych czasach. Woda wtedy była bardziej potrzebna, więc wtedy nie zwracano aż tak uwagi na jej jakość, bardziej liczyła się jej ilość.  

Istnieje nawet społeczna inicjatywa pod hasłem: Piję wodę z kranu, promująca ideę zrównoważonego rozwoju. Pomysł na to, zrodził się z pytania dlaczego w państwie, gdzie większość ma dostęp do wody, wciąż kupuje się wodę w plastikowych butelkach, w czasach kiedy wszyscy zaczęli bardziej dbać o ekologię.

 

Zalety wody z kranu

Picie wody z kranu ma wiele zalet, a w tym:

  • zdrowsza jest od wody w butelkach,
  • nie zanieczyszczamy środowiska nadmiarem plastiku,
  • mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wody,
  • można dużo oszczędzić (nie trzeba kupować wody w butelkach, ani nawet nosić jej do domu).

Czy woda z kranu ma więc jakieś wady?

Niestety tak, ale bardzo rzadko. Nawet jeśli wodociągi spełnią wszystkie wymogi jakie mają odgórnie narzucone, może zdarzyć się tak, że woda z kranu nie będzie jednak zdatna do picia. Dlaczego? Z powodu tego, że niektóre budynki gdzie instalacja wodociągowa w budynku jest winna i to żeby tak nie było, to już zdanie zarządcy budynku. Czasem wydziela ona intensywny zapach chloru albo jej smak nie ma nic wspólnego ze smakiem wody.

W większych miastach, takie rzeczy zauważalne są częściej w nocy. W najlepszej sytuacji są więc osoby, które mają bezpośredni dostęp do wody ze studni lub mieszkają tam gdzie jakość instalacji jest dobra. Informacje na temat jakości wody w swoim mieście można znaleźć na stronie zakładu wodociągów i kanalizacji, do których należymy.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076