Zacienienie paneli fotowoltaicznych – jaki ma wpływ na produkcję prądu?

Artykuł poradnikowy

Wielu potencjalnych konsumentów paneli fotowoltaicznych zadaje sobie to pytanie oraz wiele innych, przed zakupem tego rodzaju źródła energii odnawialnej. Jest to  istotne, gdyż w niektórych przypadkach może ono decydować o opłacalności zakupu. Co powinieneś wiedzieć o zacienieniu i jego efektach? Przekonaj się sam!

Zacienienie – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zacienienia są:

 • uliczne latarnie,
 • drzewa,
 • wysokie kominy,
 • krzewy (w przypadku usadowienia paneli na gruncie),
 • inne budynki,
 • śnieg,
 • ptasie odchody.

Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej, podstawową czynnością jest uwzględnienie czynników, które mogą wywołać zacienie w danej lokalizacji. Powinno również się uwzględnić czynniki, które mogą wystąpić w przyszłości np. wzrost drzewa.

Należy również pamiętać, że w miarę zmiany pozycji słońca na horyzoncie, poziom zacienienia będzie się zmieniał. Bardzo istotne jest, aby podczas projektowania instalacji i wybierania lokalizacji, poziom zacienienia był jak najmniejszy.

Zacienienie – wpływ na produkcję prądu

Zacienienie w znacznym stopniu wpływa na moc instalacji fotowoltaicznej, powodując spadek jej wydajności. Zaledwie 3% zacienienia powierzchni instalacji, może spowodować spadek jej mocy o 25%. Dzieje się tak, dlatego że moduły fotowoltaiczne łączone są ze sobą szeregowo, przez co cały panel wytwarza prąd, o wartości takiej, jakie wytwarza zacienione ogniwo.

Panele w instalacji fotowoltaicznej również łączone są ze sobą szeregowo, dlatego cała instalacja wytwarza tyle energii co zacieniony panel.

Obecnie panele fotowoltaiczne posiadają w swojej konstrukcji minimum 3 diody bocznikujące (diody bypass), które oddzielają poszczególne ogniwa w panelu, a tym samym umożliwiają one przepływ prądu w panelu z pominięciem zacienionego ogniwa. W przypadku załączenia jednej diody panel wytwarza tylko ok. 66% możliwej do uzyskania energii.

Jak można ograniczyć poziom zacienienia?

Podstawową czynnością, jaką powinniśmy zrobić, jest ustalenie przyczyn zacienienia i możliwych sposób rozwiązania tego problemu. Na przykład, jeśli przyczyną zacienienia są drzewa lub krzaki, powinniśmy w miarę możliwości zredukować długość gałęzi tak, aby nie zacieniały naszej instalacji.

Jeśli natomiast zacienienie wynika z czynników, na które nie mamy wpływu np. latarnia uliczna bądź komin, powinniśmy ustalić, pod jakim kątem zacieniony będzie panel. Ważne jest, aby cień padał w miarę możliwości tylko na pojedyncze ogniwa, dzięki czemu nie odczujemy spadku mocy na całej instalacji. Od tego bowiem, również zależy to, czy panele powinny zostać ułożone w pozycji pionowej bądź poziomej.

W przypadku instalacji usadowionej na gruncie powinniśmy wyliczyć odpowiednią odległość pomiędzy rzędami za pomocą funkcji trygonometrycznej, dzięki czemu panele nie będą wzajemnie się zacieniać.

Podsumowanie

Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej powinniśmy:

 • przemyśleć dobór lokalizacji,
 • przeanalizować czynniki które wywołują zacienienie,
 • przeanalizować możliwe sposoby redukcji zacienienia,
 • przemyśleć w jaki sposób ma zostać usytuowana instalacja, aby poziom zacienienia był jak najmniejszy.

Jeśli masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę to skontaktuj się z nami!

Reklama w Internecie

Dodaj swoją firmę do katalogu I-BAZA FIRM, umieść ogłoszenia, poradniki blogowe i zacznij zdobywać nowych klientów w Internecie!

* w cenie otrzymujesz dożywotnią publikację artykułów i linków! (nie krócej niż 2 lata)

Redakcja portalu

BB. Plus Bogusław Bryła
ul. Okrzei 1/10 
11-200 Bartoszyce
NIP: 7431275076